Operační systémy
Jak a kudy na to  ? :
Situace nabývá postupem let na dynamice a tytam jsou doby , kdy byly Windows 3.11 a místy se mezi uživateli používal ještě MS DOS 6.22.!! Dnešní uživatel má v mnohém na výběr a v některých oblastech začíná být i "místy nepřehledno" (oblast chytrých mobilních telefonů - například), neb výrobci svádějí tuhý boj o cenu produktů a licence systému bývá jednou z klíčových položek.
Pro pracovní stanice ?
Dominují Windows , nicméně ne každému vyhovují, ne všude se dají použít, mnohdy se obtížně hledá kompromis mezi technikou a systémem, aby vše fungovalo jak má. Často nechce uživatel opustit "milovaný hardware" a systém již nestačí, případně se pohybuje v lokalitách, kde jeho právě instalovaný systém není příliš vhodný k používání s hlediska sdílení dat s kolegy , partnery , či jiných důvodů.
Servery ?
Tablety a mobilní zařízení ?
Mac OS a jeho varianty ?
Jednoznačně pro příznivce produktů APPLE . Takzvaně "ucelená řada nástrojů" od iPhone, přes tablet, notebook až po stolní PC  je špičkovou konfigurací pro náročného uživatele, nicméně náročnější je i cena !! Kompatibilita a spolupráce s ostatními platformami je v podstatě bezproblémová. A už použitítm vitruálního prostředí Windows, nebo kompatibilními programy ( Office for Mac a jiné další)
Windows Server 20XX - stabilní a rozšířená platforma Microsoftu , kterou naleznete dnes v provozu od verzí 2003 po nejnovější 2012 s interfacem poplatným W8.
Novell ? - poslední verze serverového operačního systému Novell Netware 6.5 byla součástí  balíku s  produkty SUSE Linux pro virtuální instalaci . Nicméně podpora pro klientské stanice je jak pro WIN7, tak WIN8 a další prostředí.
Linux ?? - serverových produktů LINUXu je celá řada  Ubuntu Server 14.4 je v kategorii "těch přívětivých". Mnoho dalších instalací a verzí je k dispozici na internetu volně ke stažení , vyzkoušení a možnosti volby .(Red Hat, SUSE, Mandriva)
Windows Mobile ?  Jako systém pro mobilní platformu chytrých telefonů a tabletů je k dispozici škála variant korespondující s WIN 7, nebo WIN 8. Pokud uživatel uvažuje  pouze o linii Windows je to jedno z rozumných řešení.
Android ?? - Android  jednoznačně vládne firmám ve východní části světa - Singapur, Čína , výrobci jako SAMSUNG a mnozí další  jsou s produkty s tímto systémem velice úspěšní.
Apple  OS Mobile ??   Přes hendikep ceny oproti levnějším produktům z Číny si iPhone jednoznačně drží své příznivce a množství produktů pro využití roste enormně rychle.
Linux ??  a další ... Na trhu se objevují produkty s vlastními systémy , s různými variantami,úpravami a je jen otázkou jak dalece bude uživatel zvolené zařízení používat ve spolupráci s technickým a uživatelským okolím.
Ostatní OS ??  Snad ani není v silách vyjmenovat a popsat všechny možnosti ,které vznikají a sytí trh.  Zvídavý uživatel si bude zcela určitě delší dobu vybírat a cesta od Symbianu ,přes Blackberry, palm OS,Firefox(u)  a další systémy zcela jednoznačně zabere určitý čas pro získání základního přehledu .
Zveřejněné "TROJLOGO" vlastně symbolizuje situaci na trhu ... LINUX vede - co do počtu uživatelů  , protože je zdarma a v současnosti jej jednoznačně tlačí vpřed Čína svým  systémem postaveným na bázi UBUNTU.
Linux ? Ubuntu je poměrně přívětivá instalace a běžnému domácímu uživateli, který "nepátrá po nejnovějších hrách a programech, na běžnou domácí kancelářskou práci stačí. Samozřejmostí je česká lokalizace.
CHROME OS ?
Produkt distribuovaný firmou Google , první náhled - podobnost s OS X a jen čas ukáže zda najde místo na trhu a "sílu přežít".